Najczęściej zadawane pytania

Czy można wykonać badania bez umowy z lekarzem medycyny pracy?

Zgodnie z art. 12 ustawy o służbie medycyny pracy badania lekarskie pracowników wykonywane są na podstawie pisemnej umowy zawartej pomiędzy pracodawcą a podstawową jednostką medycyny pracy.

Dlatego też wykonanie badania bez umowy jest niemożliwe, wydane w ten sposób zaświadczenie jest nieważne i będzie zakwestionowane w przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy lub Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Czy pracownik zgłaszający się na badania zawsze potrzebuje skierowania od pracodawcy?

Tak, pracodawca kierując pracownika na badania profilaktyczne wystawia skierowanie na badanie. W skierowaniu tym wskazuje stanowisko i czynniki szkodliwe i uciążliwe występujące w miejscu pracy.

Czy przychodząc na badanie wstępne lub okresowe trzeba być na czczo?

Nie zawsze, na większości stanowisk nie ma takiej konieczności, jednak przy niektórych narażeniach na stanowisku pracy i niektórych stanowiskach (np. kierowcy) będzie potrzeba wykonania badań laboratoryjnych.

Natomiast tzw. „podstawowe badania laboratoryjne” – morfologia krwi, badanie ogólne moczu i OB nie są wymagane w obecnie obowiązujących przepisach dotyczących badań profilaktycznych pracowników.

Kontakt z Nami

Adres
Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy
ul. Okrąg 1B
80-871 Gdańsk

Rejestracja
tel:(58) 340 59 22

Sekretariat
tel:  (58) 340 59 00
faks: (58) 340 59 01
wiecej...

Godziny otwarcia:

pon., środa, piątek
godz.7:30-15:00

wtorek, czwartek 
godz. 7:30-16:00

@NAPISZ DO NAS

Dojazd